HEXAGONUL FACULTĂŢILOR DE DREPT – Iasi, 2016

În perioada 20-23 aprilie 2016, Facultatea de Drept a Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi organizează „HEXAGONUL FACULTĂŢILOR DE DREPT”, concurs studenţesc de tradiţie, organizat anual, ce reuneşte cadre didactice şi studenţi de la cele mai prestigioase facultăţi de drept din ţară (Universitatea din Craiova, Universitatea din Bucureşti, Universitatea “Babeş-Bolyai” din Cluj-Napoca, Universitatea “Lucian Blaga” din Sibiu, Universitatea de Vest din Timişoara) şi cu statut de invitat Universitatea de Stat din Chişinău.

Probele Hexagonului Facultăţilor de Drept sunt împărţite în două secţiuni astfel:
Secţiunea ştiinţifică
– Drept civil
– Drept penal
– Drept constituţional
Secţiunea sportivă
– Fotbal
– Streetball
– Şah
– Tenis de masă

Debutând în anul 1970 ca Triunghiular, evoluând apoi ca Patrulater şi Hexagon, tot atâtea generaţii de profesori şi studenţi au întreţinut spiritul colaborării academice, colegiale şi prieteneşti, promovând valorile învăţământului juridic românesc, având drept scop preocuparea pentru excelenţă în selecţia şi pregătirea studenţilor şi în cercetarea ştiinţifică desfăşurată de cadrele didactice.

Sunt invitați să participe studenţii, masteranzii, doctoranzii, cadrele didactice, membri ai comunităţii academice, precum şi orice persoană interesată.

PROGRAMUL
HEXAGONULUI FACULTĂŢILOR DE DREPT
IAŞI, 20-23 aprilie 2016

MIERCURI – 20 aprilie 2016

19.00-20.00 – deschiderea festivă în Aula Magna „Mihai Eminescu”
– tragerea la sorţi a numărului de ordine al fiecărei echipe
– şedinţă tehnică.

20.15-21.30 – cina

JOI – 21 aprilie 2016

08.45-09.00 – şedinţa tehnică (toate probele) – Sala de consiliu a Facultăţii de Drept

PROBELE ŞTIINŢIFICE

DREPT CIVIL
09.00-10.30 – şedinţa tehnică/redactarea subiectelor – sala Vespasian Pella (lângă biblioteca Facultăţii de Drept, corp A, et. III)
10.30-12.30 – desfăşurarea probei – amfiteatrul Matei Cantacuzino (III.9), Corpul A, et. II
12.30-14.30 – corectarea lucrărilor – sala Vespasian Pella

DREPT PENAL
09.00-10.30 – şedinţa tehnică/redactarea subiectelor – Sala de consiliu a Facultăţii de Drept, Corpul A, parter
10.30-12.30 – desfăşurarea probei – amfiteatrul II6, Corpul A, et.1
12.30-14.30 – corectarea lucrărilor – Sala de consiliu a Facultăţii de Drept

DREPT CONSTITUŢIONAL
09.00-10.30 – şedinţa tehnică/redactarea subiectelor – Sala S6, Corpul A, parter
10.30-12.30 – desfăşurarea probei – amfiteatrul Mihail Eliescu, Corpul A, demisol
12.30-14.30 – corectarea lucrărilor – Sala S6, Corpul A, parter

PROBELE SPORTIVE

I.FOTBAL
Corpul D al Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi, Facultatea de Educaţie Fizică şi Sport (strada Toma Cozma nr.3)
09.00-09.55 – meci Grupa A: echipele 1-2
10.00-10.55 – meci Grupa B: echipele 4-5
11.00-11.55 – meci Grupa A: echipele 1-3

II.ŞAH – Biblioteca Facultăţii de Drept – Corpul A, et. II
10.00-11.00 – partida I: echipele 1-2, 3-4, 5-6
11.30-12.30 – partida II: echipele 1-3, 2-5, 4-6

III. TENIS DE MASĂ – Clubul sportiv municipal (lângă Muzeul de Istorie Naturală, Bulevardul Independenţei nr. 16)
10.00-13.00 – sistem turneu
– partida I : echipele 1-2, 3-4, 5-6
– partida II : echipele 1-3, 2-5, 4-6
– partida III : echipele 1-4, 3-5, 2-6
– partida IV : echipele 1-6, 2-3, 4-5
– partida V : echipele 1-5, 2-4, 3-6

IV. STREETBALL
Corpul D al Universităţii „Alexandru  Ioan Cuza” din Iaşi, Facultatea de Educaţie Fizică şi Sport (strada Toma Cozma nr.3)
10.00-10.30 – meci Grupa A: echipele 1-2
10.45-11.15 – meci Grupa B: echipele 4-5
11.30-12.00 – meci Grupa A: echipele 1-3

13.00-14.30 – prânz

PROBELE SPORTIVE
– aceleaşi locaţii –

I.FOTBAL
15.00-15.55 – meci Grupa B: echipele 4-6
16.00-16.55 – meci Grupa A: echipele 2-3
17.00-17.55 – meci Grupa B: echipele 5-6

II.ŞAH
16.00-17.00 – partida III: echipele 1-4, 3-5, 2-6

III. STREETBALL
16.00-16.30 – meci Grupa B: echipele 4-6
16.45-17.15 – meci Grupa A: echipele 2-3
17.30-18.00 – meci Grupa B: echipele 5-6

20.00-24.00 – cina

VINERI – 22 aprilie 2016

PROBELE SPORTIVE
– aceleaşi locaţii –

I.FOTBAL
09.00-09.55 – semifinala 1: locul 1 din grupa A – locul 2 din grupa B
10.00-10.55 – semifinala 2: locul 1 din grupa B – locul 2 din grupa A
11.00-11.55 – meci locurile III din grupe (concurează pentru locurile V-VI ocupantele locului 3 din fiecare grupă)

II.ŞAH
10.00-11.00 – partida IV: echipele 1-6, 2-3, 4-5
11.30-12.30 – partida V : echipele 1-5, 2-4, 3-6

III. STREETBALL
10.00-10.30 – semifinala 1: locul 1 din grupa A – locul 2 din grupa B
10.45-11.15 – semifinala 2: locul 1 din grupa B – locul 2 din grupa A
11.30-12.00 – meci ale ocupantelor locurilor III din cele două grupe (concurează pentru locurile V-VI)

13.00-14.30 – prânz

PROBELE SPORTIVE
– aceleaşi locaţii –

I.FOTBAL
16.00-16.55 – finala mică: echipa învinsă în semifinala 1 – echipa învinsă în semifinala 2 (concurează pentru locurile III-IV)
17.00-17.55 – finala mare: echipa câştigătoare în semifinala 1 – echipa câştigătoare în semifinala 2 (concurează pentru locurile I-II)
18.00-19.00 – meci cadre didactice

II. STREETBALL
15.00-15.30 – finala mică: echipa învinsă în semifinala 1 – echipa învinsă în semifinala 2 (concurează pentru locurile III-IV)
15.45-16.15 – finala mare: echipa câştigătoare în semifinala 1 – echipa câştigătoare în semifinala 2 (concurează pentru locurile I-II)
16.30-17.00 – meci cadre didactice

19.00-20.30 – cina

SÂMBĂTĂ – 23 aprilie 2016

09.00-10.00 – Festivitatea de premiere – Aula „Paul Demetrescu” (I.1)
a Facultăţii de Drept
10.00-13.00 – program de vizitare a unor obiective din municipiul Iaşi – la alegere, se vor forma grupuri pentru organizarea vizitării unor obiective precum: Grădina Botanică – intrare liberă pe baza ecusonului, Catedrala Mitropolitană, Mănăstirea Cetăţuia, Bojdeuca lui Ion Creangă de la Ţicău, Plopii fără soţ, teiul lui Mihai Eminescu din Copou etc.)

13.00-14.00 – prânz

 

2016_04_20_afis_hexagon_1500_v3